Chirurgia stomatologiczna
Dział stomatologii nie polegający tylko na usuwaniu zębów. W naszym gabinecie dokładamy wszelkich starań aby do tego nie dopuścić, wykorzystując najnowsze osiągnięcia stomatologii.
W naszym gabinecie oferujemy pełną gamę zabiegów chirurgicznych. Wykonujemy różne zabiegi w obszarze obejmującym jamę ustną, w tym zabiegi wspomagające inne dziedziny stomatologii takie jak : endodoncję - resekcje wierzchołka korzenia, periodontologię - chirurgia przyzębia, protetykę - chirurgia przedprotetyczna i implantologię.
Dla zapewnienia pacjentowi pełnej bezbolesności i maksymalnego komfortu, wszystkie zabiegi z zakresu chirurgii stomatologicznej są wykonywane w znieczuleniu, z użyciem tylko preparatów uznawanych na świecie jako najskuteczniejsze i najbezpieczniejsze. Przy odpowiedniej technice podawania środka znieczulającego sam zabieg znieczulania jest całowicie bezbolesny lub czasami lekko odczuwalny.
Poniżej przedstawiamy Państwu podstawowe zabiegi chirurgiczne wykonywane w naszym gabinecie:
Implantologia
Usuwanie zębów
Istota usuwania zęba polega na odseparowaniu go od otoczenia i wyjęciu z zębodołu. Należy jednak pamiętać, że ekstrakcja zęba jest ostatecznością. W naszym gabinecie dokładamy wszelkich starań aby do tego nie dopuścić, wykorzystując najnowsze osiągnięcia stomatologii.
Operacyjne usuwanie zębów
Ten typ ekstrakcji zarezerwowany jest przede wszystkim dla pozostawionych korzeni zębów i zębów zatrzymanych. Ząb zatrzymany to ząb, który mimo zakończonego rozwoju pozostaje nie wyrżnięty (może być całkowicie niewidoczny w ustach lub widoczny częściowo). Problem ten najczęściej dotyczy zębów mądrości. Operacyjne usuniecie zęba jest zabiegiem bardziej skomplikowanym i wymaga więcej czasu niż zwykła ekstrakcja, lecz dzięki umiejętnościom naszego specjalisty nie stanowi dla pacjenta większej uciążliwości.
Resekcja wierzchołka korzenia
Resekcja korzenia polega na odcięciu wierzchołka korzenia zęba z równoczesnym usunięciem zmian zapalnych i zabezpieczeniem korzenia przed ponownym powstaniem stanu zapalnego. Ten sposób leczenia stwarza warunki do prawidłowej odbudowy kości w miejscu usuniętych zmian chorobowych.Proces ten można wspomóc z zastosowaniem materiału pobudzającego odbudowę kości. Zabieg ten w większości przypadków pozwala na uratowanie zęba przed usunięciem (skuteczny w ok. 95%).
Kiedy stosujemy resekcję:
1 - zastosowane leczenie stomatologiczne zębów nie powoduje zlikwidowania zmian zapalnych wokół korzenia zęba,
2 - nie ma możliwości prawidłowego przeleczenia kanałowego zęba do końca kanału (nieprawidłowa budowa anatomiczna, "obliteracja" kanału korzeniowego),
3 - konieczne jest powtórne leczenie endodontyczne, podczas gdy kanał jest wypełniony twardym materiałem np. cementem stomatologicznym,
4 - wykonane jest estetyczne i funkcjonalne uzupełnienie protetyczne w postaci wkładu koronowo-korzeniowego i korony protetycznej.
Resekcję wykonuje się najczęściej przy zębach jednokorzeniowych (siekacze, kły), ale w praktyce istnieje możliwość przeprowadzenia zabiegu przy każdym zębie, który tego wymaga jeśli warunki anatomiczne na to pozwalają.
Hemisekcja i radektomia
Są to rzadko wykonywane zabiegi "ostatniej szansy" dla zębów wielokorzeniowych w sytuacji, gdy nie ma możliwości prawidłowego przeleczenia endodontycznego jednego z korzeni lub jeśli przy jednym z korzeni występują zmiany zapalne nie poddające się leczeniu zachowawczemu.
Radektomia polega na odcięciu całego problematycznego korzenia,
hemisekcja to usunięcie połowy zęba wraz z jednym z korzeni - pozostała część zostaje odbudowana za pomocą korony protetycznej.
Chirurgia przedprotetyczna
Celem chirurgii przedprotetycznej jest przygotowanie jamy ustnej do leczenia protetycznego, umożliwiające wykonanie możliwie najbardziej funkcjonalnego, komfortowego i estetycznego uzupełnienia protetycznego. W jej zakres wchodzą m.in. usunięcia zębów ze wskazań protetycznych, wyrównanie zniekształceń i usunięcie zmian chorobowych kości i tkanek miękkich. Odrębnym zagadnieniem są działania mające na celu przygotowanie miejsca pod wszczepienie implantów - zabiegi odbudowujące kość (augumentacja wyrostka zębodołowego), czy w przypadku nisko położonej zatoki szczękowej, zabieg podniesienia dna zatoki. Znajdują tu zastosowanie specjalne biomateriały pobudzające wytwarzanie tkanki kostnej (np.Bio-oss i Bio-guide). Sam zabieg wszczepienia implantów wykonuje się zazwyczaj po ok. 6 miesiącach od powyższych działań.
Chirurgia przyzębia
Zadaniem chirurgii przyzębia jest wspomaganie leczenia zachowawczego schorzeń tkanek otaczających zęby czyli przyzębia. Można tu wyróżnić zabiegi profilaktyczne i lecznicze. Leczenie profilaktyczne polega na usunięciu wszelkich tkanek miękkich np. nieprawidłowe wędzidełka i twardych (kości, zębów) sprzyjających powstawaniu chorób przyzębia. Celem zabiegów leczniczych jest natomiast likwidacja stanu zapalnego i odbudowa tkanek utraconych w przebiegu choroby. Jednym z podstawowych zabiegów jest kiretaż otwarty - zabieg oczyszczenia niedostępnych dla pacjenta kieszonek dziąsłowych. W tej dziedzinie nierzadko znajdują zastosowanie materiały wspomagające odbudowę kości i innych części przyzębia (Emdogain, Bio-oss, Bio-guide,Bond Bone).
Operacje płatowe i sterowana regeneracja kości
Zabiegi płatowe znajdują zastosowanie w sytuacjach bardziej zaawansowanych postaci paradontozy, czyli chorób przyzębia, gdy na skutek postępu choroby doszło do zniszczenia tkanki kostnej pokrywającej korzenie zębów. Operacja płatowa pozwala na usunięcie ogniska zapalnego, po uzyskaniu dostępu do odsłoniętej kieszonki dziąsłowej i kości wyrostka zębodołowego. Jedyną szansą dla tak zniszczonych tkanek przyzębia są metody sterowanej regeneracji tkanek i kości. Techniki te z powodzeniem stosowane są w naszym gabinecie. Stosujemy najnowsze osiągnięcia inżynierii materiałowej do odbudowy utraconych tkanek. Do materiałów wspomagających odbudowę tkanki kostnej należą (Emdogein, biomateriały - Bio-Oss, bioszkła – Biogran).
Zabiegi na wędzidełkach
Wędzidełka warg i języka to pasma tkanki łączące wargę lub język z wyrostkiem zębodołowym. Wędzidełka mogą być zbyt krótkie lub grube ,wpływając szkodliwie na przyzębie, estetykę uzębienia, ustawienie zębów czy utrzymanie protez ruchomych. Korektą powyższych nieprawidłowości zajmuje się chirurgia. Najczęściej wykonywane zabiegi to frenulektomia i frenulotomia. Frenulektomia to zabieg podcięcia zbyt krótkiego wędzidełka a Frenulotomia polega na wycięciu zbyt grubego i nieprawidłowo położonego wędzidełka.