zoom.arsdental.pl
 
 

Periodontologia

Piękny uśmiech to nie tylko zdrowe zęby ale także dziąsła. Objawy takie jak zaczerwienienie, krwawienie i bolesność dziąseł, nieprzyjemny zapach z ust, odsłonięcie szyjek zębowych, rozchwianie zębów i ich przemieszczenie, a w końcu utrata, świadczą o chorobie przyzębia zwanej potocznie parodontozą.

Periodontologia to dziedzina stomatologii zajmująca się leczeniem przyzębia (tkanek otaczających ząb) oraz błon śluzowych jamy ustnej.
Choroby przyzębia, poza próchnicą, są najczęstszą przyczyną utraty własnego uzębienia.

W naszym gabinecie stosujemy sprawdzone metody leczenia. Każdy leczony periodontologicznie pacjent musi mieć świadomość, że cierpi na chorobę przewlekłą i tylko dzięki systematycznemu i ciągłemu leczeniu możliwe jest jej opanowanie.

Zapalenie przyzębia jest chorobą przewlekłą. Choroby przyzębia to wiele jednostek chorobowych, w których zaatakowane są tkanki utrzymujące zęby w zębodołach. Na samym początku choroby objawy chorobowe dotyczą tylko dziąsła i są to zmiany przeważnie odwracalne. Następnie w wyniku rozwoju zapalenia dziąsła, zapalenie obejmuje kość i więzadła przyzębia. Kość ulega powolnemu zanikowi. Powstają często głębokie kieszonki dziąsłowe, w których zalegają resztki pokarmowe i bakterie. Bakterie i ich toksyny powodują stan zapalny przyzębia, który doprowadza do obniżenia się dziąsła i odsłaniania korzeni zębów. Na brzegu dziąsła w okolicy niektórych zębów mogą powstać bolesne, nawracające ropnie. Zęby zaczynają się chwiać, tracą prawidłowe umocowanie w kości i mogą wypadać samoczynnie. W naszym gabinecie jak i na całym świecie stosujemy następujące fazy leczenia.



Leczenie chorób przyzębia składa się z trzech faz:

I faza      - Leczenie wstępne czyli faza higienizująca,

II Faza    - Leczenie podstawowe,

III Faza   - Leczenie podtrzymujące.

Aby zapobiegać i leczyć choroby przyzębia w naszym gabinecie proponujemy:

- szczegółowy instruktaż higieny jamy ustnej(pokaz i nauka mycia zębów na modelu wraz z użyciem nitki dentystycznej oraz nauka szczotkowania z własną szczoteczką),

- scaling naddziąsłowy i poddziąsłowy,(zabieg wykonywany w znieczuleniu)

- piaskowanie,

- usuwanie nadwrażliwości odsłoniętych szyjek zębów,

- fluoryzacja zębów.

W trudnych przypadkach, tam gdzie są głębokie kieszenie, stosujemy zabiegi chirurgiczne i antybiotykoterapię.

- kiretaż zamknięty i otwarty(zabieg zawsze wykonywany w znieczuleniu),

Zabieg wykonywany w znieczuleniu i polega na delikatnym oczyszczeniu powierzchni korzeni z kamienia, cementu korzeniowego zawierającego toksyny głębokich kieszeni dziąsłowych oraz wygładzeniu powierzchni korzeni.



- sterowana regeneracja kości wyrostka zębodołowego,

- przeszczepy kostne,

- plastykę dziąseł,

- pokrywanie recesji dziąsła,

- szynowanie zębów.

Unieruchomienie zębów za pomocą szynowania

W przypadkach, gdy ruchomość zębów uniemożliwia prawidłowe żucie pokarmów stosuje się szynowanie zębów, czyli łączenie pojedynczych zębów w blok, który wzmacnia rozchwiane zęby, zapobiega ich wyważaniu, wysuwaniu i przesuwaniu się. Zęby mogą być szynowane na pewien okres np. po zabiegach chirurgicznych lub na stałe.
Znajdują tu zastosowanie:

- korony protetyczne zblokowane lub mosty

-systemy szynujące
  (Splint-Lock, Bio-Splint, Fiber-Splint, Fiber-Korr),

- włókno szklane + materiał kompozytowy,



Operacje płatowe i sterowana regeneracja kości

Zabiegi płatowe znajdują zastosowanie w sytuacjach bardziej zaawansowanych postaci paradontozy, czyli chorób przyzębia, gdy na skutek postępu choroby doszło do zniszczenia tkanki kostnej pokrywającej korzenie zębów. Operacja płatowa pozwala na usunięcie ogniska zapalnego, po uzyskaniu dostępu do odsłoniętej kieszonki dziąsłowej i kości wyrostka zębodołowego. Jedyną szansą dla tak zniszczonych tkanek przyzębia są metody sterowanej regeneracji tkanek i kości. Techniki te z powodzeniem stosowane są w naszym gabinecie. Stosujemy najnowsze osiągnięcia inżynierii materiałowej do odbudowy utraconych tkanek. Do materiałów wspomagających odbudowę tkanki kostnej należą (Emdogein, biomateriały - Bio-Oss, bioszkła - Biogran).

Pokrycie recesji dziąsłowych

Recesja dziąsła jest to nieprawidłowość polegająca na obnażeniu korzenia zęba, prowadząca m.in. do zwiększonej wrażliwości zęba na zmiany temperatury, próchnicy cementu korzenia, utrudnień w utrzymaniu higieny jamy ustnej oraz niedoborów estetycznych. Za główne czynniki powodujące recesję uważa się płytkę nazębną, niewłaściwe szczotkowanie oraz zły zgryz.